Gå med – mod Parkinson
06.03.2025 - 06.03.2025
Kl. 15.00
Havnemuseum, Havnegade 12, 7130 Juelsminde
Tilmeldingsfrist
Arrangør: Horsens/Hedensted Klubben
For alleGå med – mod Parkinson
Vi går til musik, sammen eller hver for sig
– med Parkinsonforeningen Lokalklub Horsens Hedensted
Vi går korte, længere og lange ture og besøger steder rundt i vores 2 kommuner
Vi går hver især så langt, som vi kan, – hvert skridt tæller!
Gåtur
Historisk vandretur i Juelsminde by
Dato
Torsdag den 6. marts 2025
Mødested
Havnemuseum, Havnegade 12, 7130 Juelsminde
Starttidspunkt
15.00
Længde
2 kilometer
Beskrivelse af turen
Efter jernbanen kom til i 1884 og havnen blev anlagt i 1896 kom der gang i udviklingen og der opstod en by – Juelsminde.
Rundtur på fortove i byen – stop ved 9 forskellige historiske steder.
Medbring
Drikkedunk og mobiltelefon
Tilmelding og betaling
Ingen tilmelding
Det er gratis at deltage for medlemmer af Parkinsonforeningen.
Det koster 10 kr. for ikke-medlemmer at deltage.
Medlemskab af Parkinsonforeningen er personligt og koster kr. 350 årligt, mens et parmedlemsskab koster kr. 500. Medlemskab giver bl.a. adgang til arrangementer og medlemsbladet Parkinson Nyt.
Kig forbi den lukkede Facebookgruppe: Gå til musik – Parkinsonforeningen Horsens Hedensted.
Her er mulighed for at lave aftaler om samkørsel til gåturene og selv invitere andre med på en gåtur.
Man skal ikke gå med musik i ørene, for at deltage i Gå til Musik gåturene, men man må gerne. Læs nedenfor, hvad musikken kan gøre for dig. Og prøv så, at gå en tur alene med musik i ørerne.
ParkinsonPod
ParkinsonPod er en musik-app, der fungerer som et hjælpemiddel i din daglige træning. På app’en ligger en række musiknumre, alle med en klar rytme, som gør at musikken er nem at gå til. Rytmen betyder, at man får lettere ved at flytte fødderne og tage længere skridt. Det er med til at gøre at gangen bliver mere stabil. App’en er meget brugervenlig, man starter med at vælge sprog: Dansk eller engelsk og herefter hvilket tempo, man vil gå til, og så er man i gang. ParkinsonPod kan købes på App Store eller Google Play på mobilen og koster et engangsbeløb på 149 kroner. Der bliver løbende tilføjet nye numre.