På tur til Skulpturparken i Hune

Søndag den 5. september oprandt med sol fra en skyfri himmel. Kl. 10.00 mødtes vi 16 spændte mennesker på p-pladsen ved Messecenteret i Aars hvor en stor bus stod klar til at køre med os.

Snakken gik lystigt i bussen og efter en fin køretur over Aggersund ankom vi til Skulpturparken i Hune.

Da alle havde fået div. tasker og rollatorer ud af bussen satte vi kursen mod skulpturparken.

Det første vi så var det kæmpe store sandslot ude på pladsen foran Skulpturparken.

Det er Verdens største sandslot og måler 21,16 m i højden har en diameter på 32 m og der er brugt mere end 6400 tons sand til at opføre slottet. Et fantastisk flot stykke arbejde.

Vel inde i Skulpturparken så vi alle de andre flotte sandfigurer. Temaet i år er Noas Ark. Der er lavet sandfigurer af Noas familie, Arken, truede dyrearter, syndfloden og meget mere, det var en stor oplevelse at se det hele og alle hyggede sig i det fine vejr.

Efter at have travet rundt et par timer var der frokost, dejlig biksemad med spejlæg og rødbeder ikke at forglemme. Det var lige noget for nogle sulte deltager og under snak og grin fik vi spist vores frokost og drukket en enkelt øl.

Efter frokosten blev vi enige om at sætte næsen hjem over, vores chauffør ville godt køre en lille omvej og vi skulle se udsigten fra Næsborg Kirke. Det syn må vi have til gode, for bussen var løbet tør for strøm da vi skulle hjem. Efter en times tid havde Falck fået bussen startet og vi kom om bord, og så gik det hjem mod Aars igen uden svinkeærinde.

Vi siger tusind tak for en hyggelig tur og glæder os til næste gang vi skal ses

Jesper Larsen og Helle Gertsen

Netværksgruppen Vesthimmerland