Hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsen er landsforeningens øverste myndighed. På denne liste finder du Parkinsonforeningens aktuelle hovedbestyrelse.

Landsformand
Jorry Højer
Kastanjevej 22
4632 Bjæverskov
Tlf. 2329 2366
jorryparkinson@gmail.com

Næstformand
Erling Emmerik
Solbærvangen 25
2765 Smørum
Tlf. 4465 9600 / 22886300
erling@emmerik.me

Bornholms kreds
Grethe Elisabeth Grønnegaard
Jungmandsstræde 6
3700 Rønne
Tlf. 5696 3302
gegroennegaard@gmail.com

Nordsjællands kreds
Ole Maymann
Esrumvej 333 B
3000 Helsingør
Tlf. 4929 9190
ole.maymann@mail.dk

Thomas Jensen
Sjølundsparken 50
3150 Hellebæk
Tlf. 3022 8758
tjep11@hotmail.com

Fyns kreds
Hans Jørgen Munkholm
Søparken 15
5260 Odense
Tlf. 2174 3702
hjm@imada.sdu.dk

Fyns kreds
Gudrun Johansen
Enebærvej 5B
5500 Middelfart
Tlf. 6444 1465
gudrun@johansen.mail.dk

København & Frederiksberg kreds
Diana Holm
Italiensvej 53
2300 Kbh S
Tlf. 3026 2266
diana@holmogholm.dk

København & Frederiksberg kreds
Momme Knudsen
Ahornsgade 4. st. th
2200 København N
Tlf.: 35 36 66 41
mommek@post.tele.dk

Storkøbenhavns kreds
Inge Rasmussen
Lidsøvej 42
2730 Herlev
Tlf. 4484 1218 / 3072 0693
k-i@rasmussen.mail.dk

Storkøbenhavns kreds
Ulla Mikkelsen
Bredekærs Vænge 197
2635 Ishøj
Tlf. 2714 3754
mik@ishoejby.dk

Storkøbenhavns kreds
Asger Hansen
Merlegårds Vænge 12
2635 Ishøj
Tlf. 3678  1061 / 2035 4330
asger.hansen@ishoejby.dk

Nordjyllands kreds
Lena Blicher
Jeppe Åkjærsvej 10
9240 Nibe
Tlf. 2226 4419
lena.blicher@youmail.dk

Nordjyllands kreds
Kurt Alling Nielsen
Højvang 28, Øster Hornum
9530 Støvring
Tlf. 9838 5548 / 2042 3355
kurtallingnielsen@gmail.com

Sydvestjyllands kreds
Grethe Hebo Jensen
Gyvellunden 43
6800  Varde
Tlf. 2556 3677
greher@privat.dk

Vestjyllands kreds
Allan Bergholt
Holmegårdvej 16, Lind
7400 Herning
Tlf. 9722 6662/23343420
allanbergholt@gmail.com

Sjællands østkreds
Gitte Frank Pedersen
Stivangen 8                  
4660 St. Heddinge
Tlf. 2048 4304
foreningsgitte@gmail.com

Storstrømmens kreds
Kenno Jørgensen
Hardenbergvej 42
4900 Nakskov
Tlf. 5492 6940 / 2127 2196
fam.khj@youmail.dk

Sønderjyllands kreds
Ejner Schmidt
Vestergade 12
6240 Løgumkloster
Tlf. 7474 3670 / 2752 3670
Eks-eks@webspeed.dk

Sydøstjyllands kreds
Brian Guldbrandt
Tyrings Ager 61
6580 Vamdrup
Tlf. 2683 3071
brg@b-gulve.dk

Vestsjællands kreds
Gunnar Sigurdsson
Åmosevej 134, Skellingsted
4440 Mørkøv
Tlf. 5925 3005
sigurdsson.gunnar@gmail.com

Midtnordjyllands kreds
Willy Mathiesen
Videbechs Alle 135, Hald Ege
8800 Viborg
Tlf. 8663 7065 / 4044 8901
willymathiesen@hotmail.com

Østjyllands kreds
Konrad Ahrentoft
Georg Krügers Vej 293
8600 Silkeborg
Tlf. 8682 5724 / 2345 4559
ahrentoft@outlook.dk

Østjyllands kreds
Jørgen Schaldemose
Hejrebakken 14
8220 Brabrand
Tlf. 6611 5366
jrgnschldms@gmail.com

Øvrige medlemmer
Hans Glendrup
Holbergsgade 18 4.th.
1057 København K
Tlf 5118 1174
hansglendup@gmail.com

Per Eriksen
Finsensvej 63, 2 th.
2000 Frederiksberg
Tlf. 61695123
per-eriksen@hotmail.com

Heino Jespersen
Bispebjerg Bakke 26D
2400 København NV
Tlf. 4022 1596
heino@unitywalk.dk