Hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsen er landsforeningens øverste myndighed. På denne liste finder du Parkinsonforeningens aktuelle hovedbestyrelse.

Landsformand
Jorry Højer
Kastanjevej 22
4632 Bjæverskov
Tlf. 23292366
jorryparkinson@gmail.com

Næstformand
Erling Emmerik
Solbærvangen 25
2765 Smørum
Tlf. 44659600/22886300
erling@emmerik.me

Bornholms kreds
Grethe Grønnegaard
Jungmandsstræde 6
3700 Rønne
Tlf. 56963302
gegroennegaard@gmail.com

Nordsjællands kreds
Thomas Jensen
Sjølundsparken 50
3150 Hellebæk
Tlf. 49708288 / 3022 8758
tjep11@hotmail.com       

Ole Maymann
Esrumvej 333 B
3000 Helsingør
Tlf. 49299190
ole.maymann@mail.dk

Fyns kreds
Christian Reventlow
Løgeskov 76
5771 Stenstrup
2967 5724
cdreventlow@parkinsonfyn.dk

Ole Peterson
Oven Bæltet 28
5500 Middelfart
Tlf. 2324 5188
olepeterson46@gmail.com

København/Frederiksberg kreds
Diana Holm
Italiensvej 53
2300 København S
Tlf. 30262266
diana@holmogholm.dk

Momme Knudsen
Ahornsgade 4. st. th
2200 København N
Tlf. 35366641
mommek@post.tele.dk

Storkøbenhavns kreds
Inge Rasmussen
Lidsøvej 42
2730 Herlev
Tlf. 44841218/30720693
k-i@rasmussen.mail.dk

Ulla Mikkelsen
Bredekærs Vænge 197
2635 Ishøj
Tlf. 27143754
mik@ishoejby.dk

Hanne Corneliussen
Sandkrogen 62
2800 Kgs. Lyngby
Tlf. 2615 7263
hcorneliussen@stageone.dk

Nordjyllands kreds
Lena Blicher
Jeppe Åkjærsvej 10
9240 Nibe
Tlf. 22264419
lena.blicher@youmail.dk

Pia Fog
Lindholmsvej 23
9400 Nørre Sundby
Tlf. 2371 1805
piafog60@gmail.com

Sydvestjyllands kreds
Grethe Hebo Jensen
Gyvellunden 43
6800 Varde
Tlf. 25563677
greher@privat.dk

Vestjyllands kreds
Allan Bergholt
Holmegårdvej 16, Lind
7400 Herning
Tlf. 97226662/23343420
allanbergholt@gmail.com

Sjællands Østkreds
Gitte Frank Pedersen
Stivangen 8                 
4660 St. Heddinge
Tlf. 2048 4304
foreningsgitte@gmail.com

Storstrømmens kreds
Kenno Jørgensen
Hardenbergvej 42
4900 Nakskov
Tlf. 54926940/21272196
fam.khj@youmail.dk

Sønderjyllands kreds
Ejner Schmidt
Vestergade 12
6240 Løgumkloster
Tlf. 74743670/27523670
Eks-eks@webspeed.dk

Sydøstjyllands kreds
Brian Guldbrandt
Kirkely 9C
6000 Kolding
Tlf. 2683 3071
Brian.guldbrandt@gmail.com

Vestsjællands kreds
Gunnar Sigurdsson
Åmosevej 134, Skellingsted
4440 Mørkøv
Tlf. 59253005
sigurdsson.gunnar@gmail.com

Midtnordjyllands kreds
Vibeke Sørensen
Høstvej 10
7900 Nykøbing M
97724411
vss@outlook.dk

Østjyllands kreds
Konrad Ahrentoft
Georg Krügers Vej 293
8600 Silkeborg
Tlf. 8682 5724/2345 4559
ahrentoft@outlook.dk

Jørgen Schaldemose
Hejrebakken 14
8220 Brabrand
Tlf. 66115366
Jrgnschldms@gmail.com

Øvrige medlemmer
Jan Helmer
Jerichausgade 28
1777 København V.
Tlf. 4043 2230
JHE@jordemoderforeningen.dk

Per Eriksen
Finsensvej 63, 2 th.
2000 Frederiksberg
Tlf. 61695123
per-eriksen@hotmail.com

Heino Jespersen
Lundedalsvej 32, 2., 2
2900 Hellerup
Tlf. 4022 1596
Heino@unitywalk.dk

Hannah Petersen
Hovmestervej 41, 3. th.
2400 København NV.
Tlf. 5056 8837
empre@ofir.dk