Parkinson Unity Walk 2021
20. april 2021
Traditionen tro afholder Parkinsonforeningen Parkinson Unity Walk den 29. maj. Corona betyder desværre i år, at vi ikke kan gå i samlet flok gennem Københavns gader. Men det betyder ikke, at vi ikke stadig kan gå – og stå – sammen for parkinsonsagen.
Derfor danner årets Parkinson Unity Walk ramme om et online fællesskab, hvor alle kan gå med og dele fotos fra dagen. Her vil der også være fine konkurrencer og inspiration.
I maj varmer vi løbende op til walken med små videoklip, som kan hjælpe til at holde motivationen oppe og komme ud at gå – den 29. maj og alle andre dage. Tag derfor allerede nu fat i venner og familie inviter dem med på en gåtur, der hvor i bor og inden for gældende restriktioner.
Så sørger vi for quiz, konkurrencer og online peptalks.
Mangler du inspiration til en god gåtur? Se mere på danmarkgaarsammen.dk – fordi gåture gør så godt for vores krop, fordi frisk luft og motion er godt for sjælen, og fordi det er pærelet, socialt og drønhyggeligt.
Relaterede nyheder
Tab af erhvervsevne: Mennesker med parkinson er dårligt stillet
Forsikring ved tab af erhvervsevne er en forsikring, som skal dække din indtægt, hvis du som følge af sygdom eller ulykke får nedsat din erhvervsevne. Langt de fleste er omfattet af en sådan forsikring igennem deres pensionsordning. Men mennesker med parkinson kan opleve udfordringer.
Et stort skridt i behandling med stamceller
To nye studier viser, at behandlingen er sikker og stamcellerne overlever. Nogle personer med parkinson fik det bedre, andre oplevede ikke forværring, men større studier med kontrolgrupper er nødvendige.
Ansøgning til forskningslegater er åben
Det er nu muligt at søge Parkinsonforeningens forskningslegater 2025.