36 35 02 30

Ny e-avis om Parkinsons sygdom og wearables

I denne e-avis om parkinsonforskning er fokus rettet mod de såkaldte ‘wearables’. Du kan også læse om diabetesmedicin, akupunktur og ultraforarbejdede fødevarer.

IT-udstyr som telefoner (smartphones) og ure (smartwatches) er blevet hvermandseje både privat og på jobbet.

En tilsvarende udbredelse i fremtidens sundhedsvæsen kan radikalt ændre observation og registrering af mange sygdomme og symptomer. Det gælder ikke mindst Parkinsons sygdom, hvor symptombilledet ænder sig fra time til time.

Bærbart digitalt måleudstyr i form af bl.a. telefoner (smartphones) og ure (smartwatches) – såkaldte wearables – giver et mere præcist billede af symptomer og sygdomsudvikling, end man ellers kan opnå. Det betyder også, at neurologen kan skræddersy behandlingen til den individuelle person med parkinson.
Forbeholdet er naturligvis, at vi ikke skal tabe dem, der ikke er fortrolige med digitale redskaber.

Bliv klogere på wearables og meget mere i denne udgave af e-avisen.

Læs e-avisen: KLIK HER

Vi udsender regelmæssige nyhedsmails fra Parkinsonforeningen.
Skriv dig op her.