36 35 02 30

Forsøgspersoner søges til projekt med hjerneskanninger

MR-forskningssektionen på Hvidovre Hospital søger raske forsøgspersoner og patienter med Parkinsons sygdom til et projekt, hvor teamet ved hjælp af MR-skanning vil undersøge dopaminsystemet og dets ændringer i Parkinsons sygdom.

Kort om projektet

I dette eksperiment vil forskningsteamet undersøge din hjerneaktivitet, mens du spiller et spil inde i en MRskanner. I spillet vil du blive bedt om at træffe nogle beslutninger ud fra nogle billeder, som vises på en skærm inde i skanneren. Projektet vil måle din hjerneaktivitet under indlæring af de forskellige billeder, samt når du træffer beslutninger.

Formålet med forskningsprojektet er at undersøge dopaminsystemet i den menneskelige hjerne og sammenligne dopaminsystemet i raske personer og i patienter med Parkinsons sygdom. Dette kan muligvis udvide forståelsen for, hvorfor forskellige symptomer i Parkinsons sygdom opstår. Denne viden vil forhåbentligt kunne bidrage til, at man i fremtiden kan udvikle bedre behandlingsmuligheder til patienter med Parkinsons sygdom.

Læs mere om projektet og tilmelding: KLIK HER

Vi udsender regelmæssige nyhedsmails fra Parkinsonforeningen.
Skriv dig op her.