36 35 02 30

Det specialiserede rehabiliteringstilbud er sikret penge

En lettelse og en sejr for mennesker med parkinson.

Det specialiserede rehabiliteringstilbud til mennesker med parkinson er sikret penge fra den politiske aftale om grundfinansiering af civilsamfundet – et tilbud der stod til at forsvinde i 2026.  

Parkinson rammer ikke ens. Nogle mister kontrol over kroppen, andre rammes på overblikket og tænkningen eller får problemer med at tale, sove eller fordøje. Mange oplever det hele på én gang. 

Derfor er det ikke nok med én fagperson. Det specialiserede rehabiliteringstilbud bygger på et tværfagligt team: Neurolog, fysioterapeut, ergoterapeut, sygeplejerske, talepædagog, psykolog, neuropsykolog, socialrådgiver og diætist. Det er netop mødet med alle disse fagpersoner, der gør hele forskellen. 

Tre ud af fire deltagere peger på netop det som én af de vigtigste grunde til, at forløbet har hjulpet dem. Det tilbud findes ikke andre steder i sundhedssystemet – og derfor er vi enormt glade for, at det kan fortsætte. 

Parkinson er den næstdyreste hjernesygdom, især fordi mange ender med at få brug for plejehjem. Rehabilitering er ikke bare et godt tilbud for den enkelte – det er en klog investering. Jo længere tid mennesker med parkinson kan klare sig selv, jo færre ressourcer kræver det af sundhedsvæsenet. 

Antallet af parkinsonpatienter er allerede i vækst, og det ventes at doble frem mod 2050. Vi har ikke råd til at lade være med at forebygge. 

Vil du vide mere om den nye finansieringsmodel til civilsamfundet, så kan du blive klogere her: Klik her 

Vi udsender regelmæssige nyhedsmails fra Parkinsonforeningen.
Skriv dig op her.