Deltag i en undersøgelse om din kontakt med sundhedsvæsnet
Vi inviterer nu patienter og pårørende til at fortælle, hvad der er unødvendigt, og ikke gavner dem eller deres vej til at leve godt med sygdom. Det kan være undersøgelser, prøver, kontroller eller samtaler, der bliver gentaget, virker som spild af tid eller som noget, der ikke gavner.
16. juni 2021
Deltag i en undersøgelse om din kontakt med sundhedsvæsnet, så vi kan fjerne det unødvendige og gøre plads til det der gavner:
https://www.survey-xact.dk/LinkCollector?key=P9N2NHPKL636
Internationalt anslår man, at op mod 20% af alle behandlinger og undersøgelser er unødvendige. Det betyder, at man bruger mange ressourcer på noget, der er spild og som kunne være undgået. Det skal organisationen ”Vælg Klogt” gøre op med.
Undersøgelsen er udarbejdet af organisationen Vælg Klogt, som er et samarbejde mellem læger og patienter via paraplyorganisationerne Lægevidenskabelige Selskaber og Danske Patienter, finansieret af Danske Regioner.
Relaterede nyheder
Nu er der åbent for vaccinationer
Fra 1. oktober tilbydes personer, der er i særlig risiko for at blive alvorligt syge med covid-19 eller influenza, gratis vaccination.
Forsøgsdeltagere søges til projekt om smerte
Smerte er et kendt ikke-motorisk symptom ved Parkinsons. Vi ved dog ikke hvorfor smerten opstår og hvordan den påvirkes af behandling. Dette undersøger vi i dette studie, hvor deltagere blot skal komme ind til en enkelt testsession af 1 ½ time.
Forsøgsdeltagere søges til projekt om levodopa og smerte
Aarhus Universitetshospital søger patienter med smerte, der vil være med i et nyt studie, der skal give en bedre forståelse af, hvordan man kan forbedre effekten af levodopa.