Ny behandlingsvejledning for atypisk parkinson
20. april 2021
Danmodis (Dansk Selskab for Bevægeforstyrrelser) har udgivet en længe ventet ny dansk behandlingsvejledning for atypisk parkinsonisme opdelt i klassifikation, diagnostik, udredning og behandling.

I marts 2021 udsendte Danmodis (Dansk Selskab for Bevægeforstyrrelser) en længe ventet ny dansk behandlingsvejledning for atypisk parkinsonisme. Formålet med vejledningen er at sikre læger og behandlingspersonale kendskab til de forskellige typer af atypisk parkinsonisme og behandling heraf.
I forhold til den tidligere er den nye vejledning gennemrevideret med betydelige ændringer og opdelt i klassifikation, diagnostik, udredning og behandling.

Atypisk parkinson omfatter PSP (Progressiv Supranukleær Parese), CBD (Cortico Basal Degeneration), MSA (Multipel System Atrofi) og DLB (Lewy Body-demens).Vejledningen gør opmærksom på, at sygdommene kan være meget svære at diagnosticere. Parkinsonisme (stivhed i bevægelserne) er ikke altid blandt de første symptomer. Patienter kan desuden lide af flere neurologiske sygdomme samtidig, såkaldt blandingspatologi.
Som noget nyt skelner den nye vejledning mellem lidelser, der skyldes stoffet synuclein (MSA, DLB) og lidelser, der skyldes stoffet tau (PSP, CBD).
Relaterede nyheder
Filadelfia søger ressourcepersoner til weekendforløb
Har du parkinson, eller er du pårørende til en med parkinson? Og har du mod på at dele dine egne erfaringer og overskud til at støtte andre i en svær situation? Så skal du overveje at blive ressourceperson på weekendforløb for nydiagnosticerede på Filadelfia.
Forsøgsdeltagere søges til projekt om højintensiv træning og træthed
Forsøgsdeltagere søges til et videnskabeligt projekt om træthed, træning og Parkinsons sygdom.
Forskningsprojekt om MR-styret fokuseret ultralydsbehandling (MRgFUS)
Aarhus Universitetshospital søger deltagere med Parkinsons sygdom til et forskningsprojekt om MR-styret fokuseret ultralydsbehandling (MRgFUS) mod tremor. Formålet med projektet er at undersøge, hvilke patienter med Parkinsons tremor der har den bedste og mest langvarige effekt af behandlingen, så MRgFUS fremover kan tilbydes til de patienter, der forventes at få størst gavn af behandlingen.